Denní Věštec 

Domácí úkoly

Autor: Cleo Torres <(at)>, Téma: Aktuálně z E-B, Zdroj: vlastní, Vydáno dne: 10. 04. 2015 11:00

Vlastní zamyšlení nad zadávanými domácími úkoly na našem hradě. Chtěli byste změnu, nebo vám současnost vyhovuje?Na úvod bych ráda podotkla, že níže uvedený text je mým vlastním zamyšlením se nad domácími úkoly. V žádném případě není úkolem článku nijak podceňovat, pomlouvat či poškozovat zavedené standardy na našem hradě. Jedná se pouze o pohled ze strany studenta. Pokud v článku uvádím příklady z vyučovaných předmětů nebo pravidel školy, v žádném případě není mým záměrem tyto předměty či pravidla poškodit ani jinak napadnout. Jedná se pouze o využití příkladů.

Psaní domácích úkolů je povinností, která studentům přináší body do školního poháru. Už nějakou dobu se však zamýšlím nad tím, proč jsou domácí úkoly zadávány pouze v rámci tématu "nakreslete" nebo "vymyslete" (napište text). Druhou otázku, kterou si kladu je, proč někteří učitelé zadávají minimální rozsah, font písma a jeho velikost a případně i řádkování s maximálním rozsahem. Nejprve rozvedu svou druhou otázku:

Výukový řád říká: Běžné domácí úkoly by neměly být složité ani příliš obsáhlé, aby je zvládli i mladší studenti a jejich požadovaná délka by neměla přesahovat 1/2 A4.
Ale... někteří profesoři za 1/2 A4 považují text o různé délce, podívejte se třeba na srovnání fontů:

Fonty

Kliknutím otevřít v novém okně a zvětšit

- Font Calibri, velikost 11, řádkování jednoduché - dosahuje zhruba délky 1/2 A4 (u hodnoty 14 v editoru)
- Font Times New Roman, velikost 12, řádkování jednoduché - dosahuje přes polovinu délky 1/2 A4 (u hodnoty 16 v editoru)
- Font Century Gothic, velikost 10, řádkování jednoduché - dosahuje stejné délky, jako Calibri - 1/2 A4 (u hodnoty 14 v editoru)
Jak jde vidět, nejčastěji používaný TNR 12 je vlastně výhodný, protože délku úkolu "natáhne", zatímco pro studenty, kteří word office nepoužívají, nebo s ním neumějí různá kouzla, se při novém dokumentu automaticky nastaví písmo Calibri 11. Ochuzují se tak o automaticky nataženou délku svého domácího úkolu?

Dále mne zajímá, proč vlastně profesoři požadavky na fonty a jejich velikosti dávají? - Odpověď je jednoduchá - chtějí mít co nejméně práce s případným upravováním odevzdaného textu a také, což je důležitější, chtějí, aby měli studenti stejné podmínky. Ale kolik studentů vlastně dodrží požadovaný formát? Já osobně klidně přiznám, že fonty Calibri a TNR nejsou mými oblíbenými a dávám přednost jiným, například právě Century Gothic. Pokud učitel požadovaný formát nezadá, zcela jistě odevzdám úkol ve svém oblíbeném fontu. Pokud je však v zadání i požadovaný font, snažím se jej držet (čili nezapomenout jej změnit, když úkol dokončím). Proč bychom ale měli mít povinnost dodržovat určitý font písma? Vždyť přeci každý student píše různě velkým či malým písmem a s různým sklonem. Žádní dva studenti nenapíšou jedno slovo naprosto stejně, ani nemají stejný rukopis. Proč tedy požadovat, aby textové odevzdané úkoly měly stejnou formu? Proč nenechat studenty vybrat si, jaký font pro svůj úkol použijí? Pokud student nebude psát celý úkol v ozdobném fontu typu Old English Text (psáno ozdobným fontem Old English Text, pokud se nezobrazuje správně), tak nevidím problém v tom, aby si každý používal takový font, který mu vyhovuje. Profesorovi může stačit přehledná tabulka (alespoň orientační), která by mu řekla, že 1/2 A4 fontu Calibri 11 odpovídá fontu Old English Text 10 (hodnota pouze náhodná, neověřená). Ale to by pak musela existovat tabulka se všemi fonty na světě. I pro toto nabízím řešení - zaslat profesorovi svůj úkol ve dvou verzích. První by byla vaše vlastní s vlastními fonty či jinými kouzly. Druhá by pak byla obyčejná a podle jeho přání s fontem Calibri 11. První verzi by si přečetl a vyhodnotil, u druhé verze by se pak mohl ujistit, že text dosáhl požadované délky, nebo ji, v případě maxima, nepřekročil. Bude spokojen jak student, který si s kouzly v office wordu poradí, tak i profesor, který nemusí studentovu odevzdanou práci "přeformátovávat" do onoho Calibri 11. Co si o tom myslíte vy, studenti? Moc ráda bych také znala názor profesorů - byli by ochotni přijímat úkoly v různých fontech (za předpokladu dodržení jednoduchého řádkování), pokud budou délkou fonty odpovídat "standardům" (Calibri 11 či TNR 12)?

Na začátku článku jsem však poukazovala na monotónní formy zadávání domácích úkolů - kreslení a psaní. Nyní bych to ráda rozvedla. V první řadě si myslím, že kreslení ani psaní nemusí bavit každého stejně, a především, pro některé se z toho během dlouhého studia může stát celkem nudná a nezáživná rutina. Pořád vyčkávám na nějaký originální domácí úkol (protože jsem zjistila, že originalita se dá v úkolech jen těžko provést jinak než formou či délkou zpracování), při kterém bych si řekla "to je výzva", "to mě bude bavit". A tak jsem se zamyslela, jaké úkoly bych vypracovala mnohem raději, než jen nakreslila a napsala vymyšlený text.
Proč by nemohlo být za úkol třeba fotografování? V dnešním světě chytrých telefonů a všemožné další různé mudlovské technologie je pro nás, kouzelníky, mnohem dostupnější fotografii pořídit.
Proč bychom si v rámci Kouzelných tvorů nemohli zajít na procházku do ZOO či do lesa a snažili se vyfotit třeba Bodloše (=ježka), nebo najít hnízdo Augurona (=hnízdo v korunách stromů) nebo se podívat, jaké pěkné abraxaské koně chovají támhle za městem ve hřebčíně (jízdárně nebo čemkoliv podobném)?
A co by to bylo za kouzlení bez praxe, kdybychom si za domácí úkol měli procvičit třeba přebarvovací kouzla do přeměňování? Proč neposlat profesorovi úkol s fotografií, na které bude nejprve bílý obyčejný led, a na druhé fotografii pak led třeba zelený? Že nevíte, jak byste to udělali? Postačí vám přeci vodovky, které se v mudlovských papírnictvích dají pořídit za celkem levný peníz, a pak už jen formička, do které nejprve nalijete obyčejnou vodu, a poté vodu obarvenou. K vašemu úspěchu pak jen stačí vložit nádobku s vodou do mrazničky, a během dne máte obě části úkolu hotové.
A s podobnými praktickými věcmi, které by šly doma či v přírodě udělat, vytvořit a připravit, by se dalo určitě pokračovat. Stačí jen, aby nápad dostal profesor, nebo mu nápad vnukl někdo jiný...
Uznejte, že pořídit si v papírnictví kromě pastelek právě zmíněné vodovky či tempery, případně i jiné pomůcky, není o nic moc nákladné. Stejně tak pak pořídit jakoukoliv fotografii. Jako důkaz vaší autorské práce pak postačí třeba malý kousek pergamenu s vaším jménem a datem pořízení. Rovněž je třeba myslet i na to, že stránku navštěvují nezletilé děti, takže by se nesměly úkoly týkat tématu "vyfoťte se v...", protože by se starostlivým rodičům nemuselo líbit, že jejich ratolest posílá své fotografie po (pro rodiče cizích) webových stránkách.
A opět vzniká pár otázek - chtěli by profesoři pro své studenty vymyslet takový úkol, který by je v něčem obohatil? Který by je vytáhl ven od počítačů a zavedl je do přírody nebo do mudlovského světa?
Chtěli by se pak dívat třeba na ony fotografie, které studenti zaslali? - Věřím tomu, že porovnat kreslení, psaní a fotografii, ať už by obsahovala jen "vyfocení", nebo nějaký předmět, který student musel připravit, pořád by se dala také ohodnotit kouzelnickou známkou. Ekvivalentem pro 1/2 A4 nebo 1 ručně kreslený obrázek by mohly být třeba 2 autorské fotografie (s již zmíněným papírkem se jménem a datem).

Další možností by pak byla právě práce na počítači a s programy - ano, 12 let staré dítě nemusí nutně ovládat anglické programy nebo (pro mně složitý) Photoshop na to, aby udělal nějakou pěknou koláž z obrázků, které najde na internetu. I v malování se taková koláž dá udělat. Důležitý je pak výsledek a zamýšlený efekt. Navíc, existují přímo i online stránky (např. http://www.polyvore.com/), které umožňují tvorbu koláže. Pravda, jsou sice v angličtině, ale přiznejme si - tu se všichni učí minimálně od 3. či 5. třídy, takže i 11-ti leté dítě by mělo být schopno se alespoň minimálně orientovat a nebo zvládnout vyhledat určitý pojem v angličtině. A další věc - existuje také online google překladač, který sice není nejchytřejší na světě, ale s překladem heslovitých spojení si poradí.

Abych nezůstala jen u vyjmenovávání, nabízím i svůj vlastní příklad. Zrovna se to hodí, protože ve Věštění máme za úkol nakreslit existující tarotovou kartu. Profesorovi jsem už úkol odevzdala tak, jak si přál, ale věnovala jsem čas i tomu, abych tuto kartu vytvořila v koláži na stránkách Polyvore (odkaz viz výše). Najít všechny požadované symboly, které má původní karta, mi trvalo asi 30 minut. Za stejnou dobu jsem schopna napsat 1/2 A4 či nakreslit obrázek. A nyní slíbená ukázka, prosím porovnejte:

tarotovakarta

Kliknutím otevřít v novém okně a zvětšit

Čím mně obohatil tento způsob koláže? - Vyhledávám v cizím jazyce klíčová slova, vybírám barvu, hledám vhodné zástupné symboly a předměty (Vidíte tu knihu, kterou drží mnou vytvořená Velekněžka? *mrknutí* Zachovávám význam karty - bílá a černá, ovoce v pozadí, měsíc dole u nohou, kotouč na hlavě...
A teď se zamyslete vy - co by vás bavilo? Kreslit a vymýšlet text, nebo něco tvořit, něco objevovat, vyhledávat, dovolit fantazii, aby zašla dál, než jen ke kreslení a psaní... *úsměv*

Připravila Cleo Torres

Povolení vydala Barbucha Kuřavová