Denní Věštec 

22. ročník E-Bradavického Fénixe: Coyle v bitvě prefektů udolal Andrewse, hořkosladký večer Darkové i zmijozelská doba sucha

Autor: Teóma Tejedor <TeomaTejedor(at)seznam.cz>, Téma: E-Bradavický Fénix, Zdroj: TT, Vydáno dne: 15. 07. 2020 18:50

Na sklonku školního roku se opět ke slovu dostal vábivý zpěv Fénixů. Jak dopadl další ročník oblíbené ankety oblíbenosti?
Více v článku!

Poněkud netradičně ve čtvrtek, a to 25. června se několik minut před 20. hodinou začali do slavnostně vyzdobené Velké síně trousit první z přihlížejících slavnostního vyhlašování již 22. Ročníku E-Bradavického Fénixe. Tentokrát byla rozlehlá místnost s kouzelným stropem zahalena do svítivě modrých odstínů – ano, barvou posledních "Fénixů" byla tyrkysová. Přicházející dámy byly oděny do šatů a hábitů roztodivných střihů a barev a pánové vytáhli své slavnostní hábity či obleky. Pochopitelně tak učinil i průvodce celým večerem a již jediný organizátor ankety Teóma Tejedor, jenž přišel v černém v obleku se světle tyrkysovým lemováním a motýlkem téže barvy.

Přítomni byli po celý večer i skřítci – jednak měli tu čest po celý večer předávat diplomy oceněným (diplomy byly letos poprvé – a snad nikoliv naposledy – z dílny mrzimorské primusky Shuren Dee Kamiki) a jednak obsluhovali přítomné přihlížející a v neposlední řadě také prodávali lístky do očekávané tomboly, kde se opět losovala dvojice Fénixů vyšlechtěná v tyrkysové barvě samotnou ředitelkou školy Fionou z Albionu. Netřeba detailněji popisovat, že o losy byl velký zájem. Ovšem do tomboly bylo ještě hodně času, nejprve měli přednost ocenění a vítězové, které určily celkem 54 došlé hlasovací lístky. A jak to tedy dopadlo? Pojďme se na to podívat hezky v klidu a s odstupem. Přeci jen ne každý mohl být na slavnostním večeru přítomen a leckdo si výsledky rád připomene nebo shrne *úsměv*

Duch roku
Stejně jako loni padla volba na kategorii Duch roku jako na tu, která celý proces vyhlašování odšpuntuje. Už dvojnásobné vítězství obhajovala Nattali Portman, která tak útočila na čistý hat-trick, kterého se zatím v této kategorii nikomu nepodařilo docílit. A zůstane to tak i po tomto ročníku, neboť na piedestal s 9 hlasy vystoupala jak Nattali Portman, tak i Peter Grandwood, který tak zaznamenal už třetí dělené vítězství, celkově již sedmé a potvrdil tak svoji historickou nadvládu v této kategorii.
Diplomy: Nattali Portman a Peter Grandwood

Srdce koleje
Až nečekaně brzy se dostalo na významnou kolejní kategorii, totiž na kategorii Srdce koleje, která každým rokem slibuje zajímavé minisouboje uvnitř jednotlivých kolejí. A vyrovnané hlasování to bylo i letos – tedy až na jednu kolej, kdy bylo hlasování naprosto jasné. Kteří zástupci kolejí se tak stali dalšími majiteli "oček" v této kategorii?

Nebelvír: Gabriela Gane
Diplom: Gabriela Gane

Havraspár: Alice Stark
Diplom: Alice Stark

Mrzimor: Sarin Coyle
Diplom: Sarin Coyle

Zmijozel: Bára Wolfová, Gabriel de Montanue a Charlotte Chardonay
Diplomy: Bára WolfováGabriel de MontanueCharlotte Chardonay

Zaměstnanci: Fiona z Albionu
Diplom: Fiona z Albionu

Nováček roku
Průvodce večerem zůstal mezi studentstvem, na řadu totiž přišla kategorie Nováček roku. Tato kategorie je povětšinou doprovázena vcelku jasným hlasováním, kdy jeden z kandidátů výrazně převyšuje ostatní. Letos se takových našlo několik, i přesto to nebyla žádná těsná bitva. Nováčkem roku se stala mrzimorská prvňačka Melody Moonstone, jež získala 15 hlasů a překonala tak počin dvojice Petr Fox – Frankie Derdesová s 11 získaným hlasy při svých triumfech. Navíc Mrzimoru se povedlo obhájit kolejní triumf v anketě, což se naposledy povedlo Havraspáru při jejich fantastickém triptychu výher v kategorii v letech 2014/15 – 2015-16!
Diplom: Melody Moonstone

Profesor roku
V minulém vydání ankety se kategorie Profesor roku načekala na své vítěze téměř až do konce slavnostního večera, tentokráte však došlo k vyhlášení kategorie nezvykle brzy. Možná je to způsobené i tím, že prestiž kategorie s neustále ubývajícím počtem profesorů nezadržitelně klesá. Je dokonce velmi pravděpodobné, že od příštího školního roku bude vyhlašován pouze vítěz – bohužel ... nejsou nominovaní, nemohou být vítězové. Tím loňským byl Richard Bufler, ovšem rozhodl se jako mnoho kolegů před ním odejít do důchodu a zbylo tak pouze trio statečných.
Hrálo se o druhé místo a také o to, kdo získá Černého Petra. Nakonec tím smutným byl profesorem DČAK Mazrim Taim, neboť získal o nějaký ten hlas méně, než zástupce ředitelky školy a profesor černé magie Kain de Vire získavší rovných 30 hlasů. Po roční pauze se tak vrátil mezi oceněné.
Bohužel kategorie ztratila na dramatičnosti, a tak po vyhlášení stříbrné pozice (a možná ještě před jejím vyhlášením) bylo téměř všem jasné, že první místo dokázal také po roční pauze vydobýt kolejní ředitel Havraspáru a profesor věštění Emanue Tyrs, který získal ohromných 70 hlasů - v rámci kategorie se našly jen dva hlasovací lístky, kde by nestálo jeho jméno. Získal tak své druhé vítězství a i příští rok bude horkým kandidátem na vítězství!
Diplomy: Emanue Tyrs - Kain de Vire

Zaměstnanec roku
I další kategorie cílila mezi zaměstnance, a to konkrétně mezi členy vedení školy a mezi penzisty, kteří jsou na škole dále více či méně aktivní. Na řadě byla kategorie Zaměstnanec roku. Od počátků této kategorie byli ocenění vždy z řad inspektorů nebo ocenění získala ředitelka školy. Ta dominuje posledním ročníkům, kdy jsou vyhlašováni hned dva ocenění.
V minulé edici ankety odrazil inspektor Johny Sait nápor penzisty Teómy Tejedora až v posledních hodinách hlasování – letos se role obrátily, a tak poprvé v historii kategorie se mezi oceněné dostal penzista, konkrétně s 22 hlasy Teóma Tejedor - o pouhé 2 hlasy dokázal porazit dotírajícího Saita. Vítězství, už čtvrté v řadě, si vysloužila ředitelka školy a profesorka OPČM Fiona z Albionu, která navíc kategorii ovládla s velkým náskokem 28 bodů – získala jich rovných 50! Překonala tak Saitův hat-trick z úvodních tří ročníků ankety.
Diplomy: Fiona z Albionu - Teóma Tejedor

Osobnost famfrpálové sezóny
Už třetím školním rokem je vyhlašována kategorie Osobnost famfrpálové sezóny. Kategorie není odrazem kvality výkonů, nebo není tak prvoplánově myšlena. Jde o popularitu, komu fanoušci a ostatní hráči nejvíce fandí, čí styl hry se jim líbí. Zkrátka se jedná o tu nejoblíbenější osobnost famfrpálu v daném školním roce. Známe pouze dva vítěze – kdo tak bude tím třetím do party? Odpověď je jednoduchá. Nikdo! Své loňské vítězství totiž dokázala obhájit nebelvírská kapitánka Gabriela Gane, která letos se svým týmem dokázala přetlačit v celkové klasifikaci zaměstnanecký tým. V hlasování získala 10 hlasů a odrazila útok dvojice famfrpálových útočníků John van Smith – Hannys Leistrová, se kterými dlouho soupeřila o vítězství.
Diplom: Gabriela Gane

Objev roku
Poprvé od školního roku 2018 mohlo obyvatelstvo školy hlasovat v občasné kategorii Objev roku mezi kvartetem nových (Selene Crimson vyučuje již od předešlého roku, ale logicky nesoupeřila sama se sebou v této kategorii) profesorek, jež se ucházelo o jejich hlasy. V historii této ankety vítězily i legendy ankety jako celku – Vladěna Kunčarová, Valantina Vaneová či Charlotte Chardonay. Přidá se tedy k nim i letošní vítězka?
Hlasování bylo zpočátku naprosto jednoznačné, ovšem nejspíše i pod vlivem události na konci školního roku v jedné z kolejí došlo k zajímavému stahování náskoku, který ale i tak nakonec zůstal poměrně přesvědčivý. Objevem roku se tak stala profesorka lékouzelnictví Katie Darková s 19 získanými hlasy.
Diplom: Katie Darková

Profesorka roku
Profesoři již vyhlášeni byli, a tak poslední kategorií, v níž mohli získat očko zaměstnanci školy, se stala kategorie Profesorka roku. Ta i s ohledem na nové profesorky slibovala nový náboj. Jak se ale ukázalo, jednalo se nejspíše náboj slepý. Alespoň pro tento školní rok. I přesto však určitá změna v nejlepší trojce nastala.
Boj o třetí místo (a vlastně i o to druhé) byl velmi vyrovnaný, ale i přesto vcelku jasný triumf v předcházející kategorii nestačil na prolomení hegemonie déle vyučujících profesorek. Rozdíl mezi 4. místem a bronzem byly pouhé 3 hlasy, a tak se na bronzovém stupínku mohla radovat ředitelka školy a profesorka OPČM Fiona z Albionu, jež získala 45 hlasů a vrátila se mezi nejlepší trio poprvé od školního roku 2016/17, kdy rovněž obsadila bronz.
I druhé místo bylo dlouho ve hře hned pro trojici profesorek, nicméně nakonec zbývajícím dvěma utekla legenda kategorie, kolejní ředitelka Mrzimoru a profesorka bylinkářství Julinka Smailinka. Získala 53 hlasy a přidala další školní rok, kdy se umístila mezi nejlepšími. Po slabých školním letech 2018 a 2018/19 tak znovu dává o sobě vědět. Že by ještě pomýšlela na vylepšení svých rekordních statistik co se týče počtu vítězství v kategorii? Uvidíme příští rok!
Tento rok ale neměla šanci, stejně jako ostatní profesorky. Všechny naprosto jasně a bez jakýchkoliv polemik rozdrtila kolejní ředitelka Zmijozelu a profesorka kouzelných formulí Charlotte Chardonay, která získala absolutně nejvyšší počet hlasů během 22 ročníků ankety – 94!. Navíc si připisuje již šesté vítězství za sebou, čímž jen vylepšuje svůj další rekordní zápis a již příští rok může v počtu celkových vítězství (tedy včetně těch dělených) vyrovnat Smailinku. Ovšem lze předpokládat, že letošní novicky v zaměstnaneckém sboru budou chtít výsledkovou listinu poupravit ve svůj větší úspěch, který se letos jaksi nedostavil. V této kategorii jsme byli svědky i propadáku letošního ročníku, který se tak nějak dal předpokládat – ještě loni stříbrná Maddie Láskyplná získala pouhých 8 hlasů a umístila se na výsledkovém chvostu kategorie. Inu ... některé odchody zkrátka nejsou zrovna vydařené.
Diplomy: Charlotte Chardonay - Julinka Smailinka - Fiona z Albionu

Studentka roku
Jak bylo většinu minulých ročníků pravidlem, na samotný konec se ponechala dvojice studentských kategorií – ty dvě nejprestižnější, neboť je tam tradičně největší konkurence a nejširší pole možných kandidátů a kandidátek na vítězství. Nakonec po malé rošádě s obálkami za zády průvodce večera šly na řadu první dívky – následovalo vyhlášení kategorie Studentka roku. Kategorie si ve vyrovnanosti s ničím nezadala s minulým ročníkem – opět 11 slečen získalo dvojciferný počet hlasů a opět byla velká tlačenice kolem bronzového umístění – 3. a 8. místo dělila pouhá pětice hlasů.
Třetí místo si v situaci, kdy jí dýchalo na záda hned pět konkurentek, vybojovala havraspárská prefektka Alice Stark. Obdržela 23 hlasy, jen o hlas za ní se umístila Amelie Brumm, která opět po roce skončila velmi těsně čtvrtá. Naopak slečna Stark si polepšila z loňské dělené sedmé pozice.
I druhé místo vybojovala studentka, která se loni umístila mimo nejlepší trojici. Vítězka ze školního roku 2018/19 byla loni překvapivě až pátá a předloni a letos druhá – to je vizitka havraspárské primusky Yenny von Everec, která posbírala celkem 28 hlasů. A kdo vyhrál? Byla to vcelku jasná jízda za vítězstvím a kdo ví, jestli se nezrodila další legenda ankety. První místo a tedy úspěšné obhájí loňského úspěchu si na pažbu mohla připsat mrzimorská primuska Shuren Dee Kamiki, která všem ostatním utekla a získala 42 hlasy. Jen jediný hlas jí chyběl od vyrovnání počinu Maddie Láskyplné z roku 2011/12, nicméně jí může už příští rok pokořit a získat třetí samostatné vítězství (Láskyplná se o třetí vítězství dělila s Leou Werewolfkou) a přiblížit se nejúspěšnější studentce ankety – Valantině Vaneové se čtyřmi za sebou jdoucími výhrami. Kandidátek na vítězství ale bude jako každý rok hodně.
Diplomy: Shuren Dee Kamiki - Yenna von Everec - Alice Stark

Student roku
Úplný závěr slavnostního vyhlašování sice obstarala až tombola, nicméně zpravidla poslední vyhlašovanou kategorií je ta, kde se událo něco zajímavého – překvapení na úkor favoritů, zápis do historie ankety či třeba vyrovnané hlasování. A vyrovnanější kategorie v rámci této edice Fénixů nebylo – hlasy zejména mezi umístivšími se na prvním a druhém místě bylo velmi napínavé sledovat. Ale hezky popořadě. V tomto školním roce útočil na třetí výhru v řadě Sarin Coyle, ale stejně si na nejvyšší stupínek brousili lvi i další studenti, kteří se v minulých letech pravidelně umisťovali v první trojce. Jestliže byla bitva o vítězství velmi vyrovnaná, třetí místo si velmi přesvědčivě dokázal na základě zaslaných hlasů vydobýt havraspárský student Jamie Foster, jenž obdržel 39 hlasů. Pro Fostera je to teprve druhé umístění mezi nejlepšími, nicméně v roce 2015 se dokonce dělil o vítězství v kategorii.
Druhé místo bylo velmi dlouho nejasné, konečné pořadí se vykrystalizovalo až v poslední den hlasování. Nakonec jsme tak mohli být svědky dvou obhajob. Stříbro obhájil mrzimorský prefekt Martin Andrews, který obdržel 46 hlasů a dokázal uhájit loňský úspěch.
První místo po vyhlášení stříbrného Andrewse už leckdo viděl jasně a nakonec nejvyšší umístění obhájil druhý mrzimorský prefekt Sarin Coyle, který nakonec vybojoval rovných 50 hlasů. Velmi těsné! A nakonec Coyle zkompletoval hat-trick, čímž se výrazně přiblížil Petru Foxovi, který v počátcích ankety zvítězil hned čtyřikrát v řadě – třeba se to Coylovi povede i příští školní rok. Každopádně na absolutní počet výher ještě útočit nebude – tam je zatím Maty Anyus s pěti výhrami příliš daleko.
Diplomy: Sarin Coyle - Martin Andrews - Jamie Foster

Večer plný spadlých čelistí a vypadlých bulv z očních důlků byl u konce (nikdo nakonec neskončil na Ošetřovně), nicméně tyto projevy překvapení se netýkaly studentů Zmijozelu, kteří čekají na jakéhokoliv Fénixe už tři školní roky v řadě - slabou cenou útěchy budiž Anyusův triumf z před dvou let v inauguračním vydání kategorie Osobnost famfrpálové sezóny. Poslední opravdu velký úspěch zelené koleje můžeme datovat do školního roku 2018, kdy Percy Conel vyhrál ve studentské kategorii.

Vrcholem programu večera byla milá povinnost vylosovat dva šťastné majitele tentokráte tyrkysových fénixů. Těmi se nakonec stali Caillean Windrunner a James Oliver!

CELKOVÉ VÝSLEDKY

!!! Nově jsou všichni vítězové a další ocenění napříč kategoriemi a všemi ročníky připomínáni v nově vzniklé sekci "E-Bradavický Fénix", kterou můžete nalézt v levém menu DV !!!


A byl konec. Všichni vítězové byli poznáni, všechna tajemství byla odhalena. A tak se dotleskalo vítězům, dalším oceněným i organizátorovi, dojedlo, dopilo a postupně se všichni odebrali strávit několik posledních dní na hradě před odjezdem na prázdniny. Již nyní se ale můžeme společně těšit na jistě neméně napínavý 23. ročník E-Bradavického Fénixe!

Váš Teo