Denní Věštec - Kouzelnický denní tisk pro E-Bradavice
Hlavní stránka | Seznam rubrik | Redaktoři | Kvízy | Slety | Povídky | E-Bradavice
Rychlobrkovky
14.09.2019: Změna adresy redakce
Redakce DV byla ze závažných provozně-technických důvodů oficiálně přesunuta na adresu www.denni-vestec.sqee.eu, za čež patří poděkování jménem redakce a čtenářů DV hradnímu inspektorovi Johnymu Saitovi, který vedení významně pomohl přesun zrealizovat.

V případě nefunkčnosti čehokoliv, prosíme, kontaktujte vedení DV!
Původní adresa redakce bude funkční do 30. 9. 2019 a poté bude uzavřena.

Děkujeme za pochopení a věříme ve světlou budoucnost DV, vedení DV

05.09.2019: Nábor do Denního Věštce!

Povídky

* Hery Potr a Šutr mudrca

Vydáno dne 04. 12. 2007 09:40 (5037 přečtení)

2. Kapitola - Sklo, kere zmyzlo - I. část

Od dna, kdy se Darslejovy zbudili a našli na prahu před dveřmama svojho synovca, uteklo bezmala deset roku, Zoby ulyca se šak skoro vůbec nesměnila. Paprsky vychazejiciho slunka ozařyly tysame upravene předzahrady a na domovnich dveřích u Darslejovych sa v nich leskla mosazna čyslyce štyry; pak pronikli i do obyvački, jak to vypadalo skoro stejnak jak ten večer, kdy se pan Darslej čučel na kisňu na onu osudnu spravu o sovach. Jen fotki na krbu ukazovali, kolik času mezitím fakt uběhlo. Před deseti rokami tam byly desytky snimku čehosyk, co vypadalo jak velky ružovy plažovy mič, na kery kdosyk nasadil pletene čepyce s bambulou ruznych barvach - jenže Dadly Darslej už něbyl maly gizd, a fotki včil ukazovaly bloňďateho hrombucha, jak fara na svojem prvnim kolu, sedi na puti na kolotoču a hraje si s tatu kompjuterovu hru, a jak ho mam objima a liba. V cele mystnosti sa něnašla jediny znak teho, že by v baraku žyl aj inči gizd. Hery Potr tam furt stale oxidoval; včil spal, neměl šak spat dluho. Bo tetka Pety už stala a jeji ječici hlas byl prvy zvuk, kery se po rnu rozleh barakem.
„Stavej!Stavej! Huš z postele!“
Hery sebou trh a zbudil se. Tetka znovu zabuchala na dveře.
„Vylez!“ vřeštěla. Hery ju slyšel, jak ide do kuchyně a dava na sporak panvu. Převraty se na zada a eště skusy vybavit sy sen, kery se mu před chvilu zdal. Byl to hezky sen a byla v něm motorka, kera litala. Měl čudny pocit, že stejny sen se mu zdal už někdy dřyv.
Tetka znova stala za dveřmama.
„Už si stal?“ nalehala.
„Skoro,“ řek Hery.
„Tak sebu hni, chcu, abys mi dal pozor na slaninu. A zkus ju přypalyt! Na Dadlyho narozki mosi byt secko okej.“ Harry enem zastenal.
„Cos řykal?“ štěkla na něho tetka skrz dveři.
„Nic, vubec nic.“
Dadlyho narozki - jak enem na ně moh zapomnět? Hery pomaly vylez z postele a začnul čučet po fuseklach.
Pod postelu nějake našel, z jedne vyklep pavuka a natah si je. Na pavuky byl zvykly, bo v přístěnku pod shodami jich bylo hafo, a pravě tam chrapal. Dyž už byl oblečeny, zešel přecyňou dolu do kuchyně. Stul skoro nebylo vydět, bo tam leželo hafo darku k Dadlyho narozkam. Vypadalo to, že Dadly dostal ten novy kompjuter, kery chtěl, němluvě o druhe kisně a zavodnim kolcu. Čemu vlasně chtěl zavodni kolco, bylo pro Heryho zahada Blair Witch, bo Dadly byl tlusty jak bečka a tělesne cvyki něsnašal - esli k nim šak něpatřylo, že do kohosyk mohl bušit pěstmami. Dadlyho oblíbeny cvyčny vak byl hery, často se mu ho stejně něpodařylo chytit. Hery na to nevypadal, ale uměl utykat fakt rychle.
Asy s tym mělo co robit to, že žyl ve tmavem přístěnku, ale na svoj věk byl aj tak furt maly a hubeny (proste zakrsly). A vypadal eště menšy a hubenější, než fakt byl, bo nikdy něnosyl nic ineho, než odložene hadry po Dadlym, a ten byl asy šyryrazy sylnějši než on. Hery byl hubeny v oblyčeju, měl vyčněle kolena, černe vlasy a zařyve zelene očy. Nosyl kulate brylki, kere držela pokupě jen hafo uzílky - tolikrazy už od Dadlyho dostal pěsťou do nosa.
Jedine, co sa Herymu na jeho vlasnim ksychtě lybilo, byla upe tenka jyzva na čele, kera svým tvarem přypominala blesk. Esli se pamatoval, měl ju od furt, a na prvu otazku, na keru sy vubec dokazal spomenut, položil tetce Pety, dyž se ji zeptal, jak k te ozdobě přyšel.
„Přy te havarce, dyž zhebli tvi rodiče,“ řekla mu tenkrat. „A nech sy ty blbe otazki.“
Nech sy ty blbe otazki / to byla prva zásada, esli s Darslejovyma chtěl vychazat v oukeji.
Stryk Vernon přyšel do kuchyně ve chvylu, jak Hery obracal slanynu.
„Di se učesat!“ utrh se na něho mysto raného pozdravu. Asy tak jeden raz za tyden se stryk Vernon kukl přez novyny a vykřyk, že Hery potřebuje ostřyhat. Hery se nejspyš daval střyhat častěji než šici ostatní gizdi z jeho třydy dokupy, ale nis se tym nězměnylo, bo vlasy mu furt rostly po cele pale jak dive.
Hery už smažil vajca, dyž do kuchyně přylez aj Dadly s mati. Dadly byl hodně podobny strykovi Vernonovi.
Měl tučny ružovy oblyčej, skoro žaden krk, male, vodove modre očy a huste světle vlasi, hladce ulyznute na tupe, sadelnate pale. Tetka Pety často řykala, že Dadly vypada jak andělyček - Hery zas často tvrdyl, že Dadly vypada jak prase s paruku.
Hery přyněsl na stul talutě s vajcami a se slaninu, ale něbylo to nic snadneho, bo na něm bylo malo mysta. Dadly sy mezytym přepočytaval darky a pak se mu protah ksycht.
„Třicet šest,“ řek a kuknul se na mati a na tatu. „To je o dva meň než loni.“
„Drahy, ty si ale něpočytal darek od tetičky Marž; vydiš tu pod tym velkym, co maš od mamy a od taty.“
„Dobře, tak jich je třicet sedm,“ řek Dadly a cely zrud v oblyčeju.
Hery vyvěštyl, že jeho bratranek je na best vej k pořadnemu zachvatu steku, tož začnul chlemtat svoju slaninu, jak nejrychlej uměl - to pro přypad, že by Dadly převrh stul.
Tetka Pety asy tež vycytila něbespečy, bo rychle řekla: „A eště to kupime dva dalšy darki, až něska pojedem do města. Co nato řykaš, zlato? Eště dva darki. Bude to v okeji?”
Dadly o tem chvylu přemyšlel; vypadalo to, že ho to stojy hafo namahy.
Nakonec řek pomalu: Takže jich budu myt třycet...třycet...“
„Třycet devět, drahoušku,“ řekla tetka Pety. „Mhd,“ Dadly se stěška posadyl a popad nejblyši balik. „Pak je to v okeji.“
Stryk Vernon sy spokojeně uchechtl.
„Naš maly gizd chce dostat, co mu patřy, přesně tak jak jeho tata. Sy pašak, Dadly, a prohrab mu pazuru pačesy.

Hermiona Grangerová

Související články:
Hery Potr a Šutr mudrca (29.12.2007)
Hery Potr a Šutr mudrca (07.12.2007)
Hery Potr a Šutr mudrca (01.12.2007)
Hery Potr a Šutr mudrca (30.11.2007)
Hery Potr a Šutr mudrca (30.11.2007)
[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Autor: Bývalí redaktoři | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: hp1, vlastn9
© 2007-2008 tým Denního Věštce | Design by Daniel Simon, Robin Cook & Daniell Moon
Stránky optimilizovány pro Firefox; Opera 9.27 a vyšší. Při používání IE nezaručujeme správný chod!

Powered by phpRS | Designed by PaBi3 RSS 2.0 | HTML 4.01 | CSS2.1 |