Denní Věštec - Kouzelnický denní tisk pro E-Bradavice
Hlavní stránka | Seznam rubrik | Redaktoři | Kvízy | Slety | Povídky | E-Bradavice
Rychlobrkovky
14.09.2019: Změna adresy redakce
Redakce DV byla ze závažných provozně-technických důvodů oficiálně přesunuta na adresu www.denni-vestec.sqee.eu, za čež patří poděkování jménem redakce a čtenářů DV hradnímu inspektorovi Johnymu Saitovi, který vedení významně pomohl přesun zrealizovat.

V případě nefunkčnosti čehokoliv, prosíme, kontaktujte vedení DV!
Původní adresa redakce bude funkční do 30. 9. 2019 a poté bude uzavřena.

Děkujeme za pochopení a věříme ve světlou budoucnost DV, vedení DV

05.09.2019: Nábor do Denního Věštce!

Zajímavosti

* SPOŽÚS...

Vydáno dne 06. 01. 2008 01:00 (6359 přečtení)

...Fronta osvobození domácích skřítků ... aneb... Zastavte hanebné zneužívání našich bližních kouzelných tvorů, Kampaň za změnu jejich Právního Postavení...
Poznejte blíže domácí skřítky,...pravidla mnou vytvořeného SPOŽÚSu...

SPOŽÚS

aneb... společnost pro ochranu životní úrovně skřítků

1. Kdo je domácí skřítek?

Malé lidské stvoření, které obývá velké domy patřící majetným kouzelnickým rodinám. Je „nucen“ sloužit rodině domu, ke kterému patří a splnit všechna přání a úkoly svých pánů, dokud nezemře – s tímto výrokem je domácí skřítek často moc šťastný a bere na toto ohled, je hrdý na to, že může věrně sloužit a nezradit svou rodinu.

Domácí skřítek, podle toho, co jim do hlavy natloukli kouzelníci, není ten, kdo by si měl užívat zábavu, ale mají dělat to, co se jim řekne.

2. Funkce domácího skřítka

Role domácího skřítka je velmi důležitá. Slyší a vidí různé věci a může také použít svou mocnou kouzelnickou moc a všechny tyto informace může využít ke zlu (Krátura), neutrálně (Winky) i k dobru (Dobby). Správný domácí skřítek zachovává rodinná tajemství své rodiny, u které slouží, dbá na její čest a nikdy o nich neříká nic špatného. Správný domácí skřítek se pozná tak, že o něm vůbec nevíte.

3. Jak vypadá domácí skřítek

Je to malé stvoření s velkýma netopýříma ušima a velkýma očima, vypadající jako tenisové míče. Pro člověka je těžké říct, zda je stvoření skřítek a nebo skřítka. Skřítky mají většinou vyšší, pisklavý hlásek. Jak skřítek, tak i skřítka nosí oblečení, ale ne v pravém slova smyslu; jejich svršky jsou ručníky, ubrousky na čajník nebo povlaky na polštáře.

Pokud jim jejich vlastník dá nějaký kus oblečení, tak to skřítka uvolní z „otroctví“ a domácí skřítek se stane svobodným. Mnoha domácím skřítkům se toto zdá nanejvýš zahanbující a pokořující.

4. Domácí skřítkové v bradavické škole čar a kouzel

V Bradavicích žije přes sto domácích skřítků, je jich tam nejvíce v celé Británii. Starají se o krby, světla lam a starají se o další nespočet menších věcí a úkolů. Domácí skřítkové jsou také v Bradavicích ti, co připravují jídlo pro celý hrad, svou velkou kuchyni mají pod velkou Velkou síní. V kuchyni jsou zmenšeniny stolů z Velké síně, přes které tam domácí skřítkové posílají všechna lahodná jídla a pití.

a) Dobby

Dobby je domácí skřítek, který sloužil rodině Malfoyů. Téměř zoufale chtěl být vysvobozen. Díky Harry Potterovi, který ho lstí osvobodil, protože Dobbymu dal Lucius Malfoy starou ponožku, schovanou v denníku. Dobby pak s Winky našli práci v Bradavicích, kde za svou práci dostává Dobby pravidelný plat, který usmlouval z 10 galeonů na 1 galeon a také usmlouval to, že nebude mít volné soboty a neděle, ale jeden den v měsíci bude mít volno. Dobby je rád, že je svobodný, ale má práci rád více, než peníze.

Dobby má hluboké zelené oči velikosti tenisových míčků. Úzký nos dlouhý jako tužka. Je docela malý, jako všichni domácí skřítkové, sahá do výše Harryho pupku.

Dobby si za svou výplatu kupuje vlnu a plete si pro sebe různé oblečení.

Dobby měl prsty v tom, že Harrymu nechodila o prázdninách před druhým ročníkem pošta, že se před tentýž rokem nemohli dostat přes přepážku vedoucí na nástupiště 9 a &frac3/4;. Očaroval Potlouk při Harryho famfrpálovém zápasu.

Když ho Harry osvobodil, Lucius Malfoy chtěl Harryho potrestat a tak Dobby použil svou kouzelnou moc a Luciuse Malfoye srazil k zemi.

Když Dobby pracoval v Bradavicích, pomáhal Harrymu – například mu poskytl žaberník, díky němuž mohl Harry dýchat pod vodou, ukázal mu, jak objevit Komnatu nejvyšší potřeby a varoval členy Brumbálovy armády, když byli objeveni Doloros Umbridgeovou.

b) Winky


Domácí skřítka, která až donedávna sloužila rodině Skrkových. Má neobyčejně velké hnědé oči a nos jako rajské jablíčko. Její matka i babička předtím sloužily také Skrkově rodině. Po několik let byl ve Skrkově domě pod kletbou Imperius držen Barty Skrk junior, o kterého se Winky starala. Na 422. mistrovství světa ve Famfrpálu ji našli, když měla v ruce kouzelnickou hůlku, a pan Skrk ji propustil. Přišla do Bradavic spolu s Dobbym, ale v naprosté hanbě a zabrala si místo před ohništěm, hodně pila máslový ležák, což je na domácí skřítku až moc. Ani smrt posledního člena Skrkovy rodiny jí od toho nepomohla.

c) Krátura


Je to přestárlý domácí skřítek, jehož předkové po staletí sloužili rodině Blacků. Je protivný a drzý k současným obyvatelům domu číslo 12, Grimmauldova náměstí; nemá rád mnoho uklízení. Má v oblibě matku Siriuse Blacka, která zemřela v roce 1985, ale jejíž portrét stále visí v domě a Krátura plní její rozkazy z portrétu. Krátura zkoušel zastavit členy Fénixova řádu z toho, aby vyhodili mnoho věcí z oblasti černé magie, snažil se předměty zachránit před vyhozením a ty, které pro něj byly důležité schovával u sebe, v pelechu pod velkým kotlem.

Když mu je dán Siriusem příkaz, aby vypadnul, odejde ke svým rodinným příbuzným, ke kterým cítí nějaké závazky, k Malfoyovým. Tam podá několik užitečných informací o Siriusovi a Řádu. Poté se stal jeho pánem Harry, Krátura byl pak poslán do Bradavic, aby pracoval s ostatními domácími skřítky.

V jeho případě, je velmi důležité pro kouzelníka, aby věděl, zda je jeho domácí skřítek skutečně k němu tak loajální či nikoliv, protože jestli tito tvorové vidí a slyší věci, sbírají informace a popřípadě je mohou použít proti svým pánům, je dobré se k těmto domácím skřítkům chovat hezky a pěkně, aby právě takové informace nemohli vyzradit někomu nepovolanému.

5. Kouzelná moc domácího skřítka

Domácí skřítek má vlastní velmi mocnou kouzelnou moc, kouzla, která nevyžaduje žádný z typů kouzelnických nástrojů (hůlky či formule), jenž kouzelnická síla vyžaduje. Dobby použil své kouzla na potlouk, aby zavřel přepážku, která vedla na nástupiště 9 a 3/4, bral mu soví poštu, zastavil Luciuse Malfoye, který sletěl ze schodů.

Skřítek může také zmizet , kdy chce, je to jakýsi druh přemisťování, který může být provozován i v bradavickém hradu, i když Hermiona stále Harrymu a Ronovi připomíná, že kouzelnické přemisťování je na pozemcích Bradavic nemožné. Všechna z těchto kouzel jsou velmi mocná.

Bohužel, nemohou své schopnosti použít pro nic jiného než pro jejich pozemskou práci. Bylo by jistě zajímavé, kdyby se mohla tato stvoření zbudovat do armády a použít je v boji proti Voldemortovi.

6. Pravidla SPOŽÚS

Autor: má maličkost, Hermiona Grangerová

Třináctero dobrých rad

 1. Když uvidíš nešťastného domácího skřítka, zeptej se ho, co se mu stalo a snaž se mu pomoci
 2. Pokud už tvá rodina vlastní domácího skřítka, chovej se k němu, jako by to byl člen rodiny, mladší sourozenec
 3. Chovej se k němu slušně, skřítek do dokáže ocenit ve chvíli, kdy to bude potřeba
 4. Nedávej mu moc práce najednou, šetři ho, i když to někteří nemají rádi, musí mít také své volno
 5. Nedávej mu úkoly, při jejichž vykonávání musí překonat něco, čeho se bojí
 6. Mluv se svým skřítkem, popovídej si s ním, jako s kamarádem
 7. Udělej mu něčím radost, kup mu něco (pokud to je nutné, tak mimo oblečení)
 8. Najdi mu společníka / společnici
 9. Zkus ho naučit tomu, aby za svou práci měl zaplaceno, začni třeba jen 1 svrčkem za měsíc
 10. Zajisti mu hezké a pohodlné místo na spaní, nejlépe malou vlastní ložnici
 11. Nauč ho o sebe pečovat
 12. Když onemocní, starej se o něho, poskytni mu minimálně takovou péči, jakou vykazuje on tobě
 13. Pokud už je moc starý na obsluhování, najdi si v případě nouze jiného skřítka a jeho nechej odpočívat ve svém domě, rovněž se o něj také starej


Hermiona Grangerová

[Akt. známka: 1,86 / Počet hlasů: 64] 1 2 3 4 5
Autor: Bývalí redaktoři | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: vlastní
© 2007-2008 tým Denního Věštce | Design by Daniel Simon, Robin Cook & Daniell Moon
Stránky optimilizovány pro Firefox; Opera 9.27 a vyšší. Při používání IE nezaručujeme správný chod!

Powered by phpRS | Designed by PaBi3 RSS 2.0 | HTML 4.01 | CSS2.1 |