Denní Věštec - Kouzelnický denní tisk pro E-Bradavice
Hlavní stránka | Seznam rubrik | Redaktoři | Kvízy | Slety | Povídky | E-Bradavice
Rychlobrkovky
18.11.2021: Aktualizace sletů
Mezi uskutečněné slety byl přidán slet v Brně.

Famfrpál

* Diskvalifikace Havraspáru

Vydáno dne 03. 10. 2021 18:00 (114 přečtení)

Rozhodnutí v letošní sezóně nenechalo dlouho trvat. Obsahuje diskvalifikaci Havraspáru, ale i další informace. Jak to bude s "Juniorskou" ligou? A jak s pravidly pro famfrpál či All-stars zápase? Více v článku.

Netrvalo to dlouho, finální vyjádření vyšlo zhruba 30 hodin po skončení posledního duelu mezi Nebelvírem a Mrzimorem. V tomto vyjádáření se hovořilo o "juniorské", vzhledem ke spoustě překážek, které Jek James El, jakožto hlavní rozhodčí a zároveň organizátor i této ligy, měl, tato liga se neuskuteční a zahájí se až v roce novém. Zároveň bude obohacena o několik postřehů, rad a návrhů. Za neuskutečnění se pak i omlouval.

Jak je to s pravidly pro famfrpálovou ligu? Již dříve bylo řečeno, že pro novou sezónu vzniknou základní ustanovení, aby se tak předešlo problémům, jako v letošní sezóně. Bylo slíbeno, že bude představen rámcový nástřel, jak by mohla taková pravidla vypadat a že nechá ostatní se k těmto pravidlům vyjádřit a obohatit postřehy a návrhy. To bude vyvěšeno až v Kotli ještě před příjezdem na Hrad.

I přesto, že se Jek James El zapřísáhnul, že na organizaci dalšího All-stars zápasu se podílet nebude, vzhledem k jeho postupnému nezájmu, rozhodl se tomu dát ještě jednu šanci. Vzhledem k reakcím na diskvalifikaci Havraspáru pak nepokládal za šťastné se na takovém zápase scházet.

A právě diskvalifikace Havraspáru a jeho přestupky v sezóně byl asi tím nejdiskutovanějším tématem na Hradě v samém závěru školního roku 2021. Jeho prohřešky vyvolaly ve škole celkem velkou vlnu nevole. Vzhledem k tomu, že se nechtělo jednat impulzivně, a též i vrhat na konec sezóny negativní světlo, vzal si Jek James El pár dnů na rozmyšlení, jak se k celé věci postavit. Po prostudování archivů všech havraspárských zápasů, přečtení všech sov, vyslechnutí si názorů hráčů, i nezaujatých obyvatel školy, po dohodě s Johnym Saitem, jakožto s hlavním inspektorem a autorem současné podoby famfrpálu a se souhlasem ředitelky školy Fiony z Albionu se rozhodlo o diskvalifikování Havraspáru, nebude tedy figurovat v pořadí a nebudou mu uděleny body do školního poháru.

Odůvodněním pro toto rozhodnutí bylo, že v každém v jeho zápase bylo něco v nepořádku, a to i přes několik důrazných upozornění, které Havraspár dostal zejména po prvním zápase. I tak bylo různými formami pokračováno v neférové hře, což vyplývá z archivů. Rozhodujícím také byl přístup k celému problému a do jisté míry i zlehčování celé situace.

A právě diskvalifikace byla kapitány většiny týmů dost kritizována. Jako první se ozval kapitán Havraspáru John van Smith, který nenechal neférovou diskvalifikaci za něco, co dle pravidel neporušili, bez odezvy s odkazem na to, že pokud něco dělali špatně a bylo jim to vytknuto, ihned to přestali dělat. Vytýkal i to, že nebyly upřesněny po studii archivů konkrétní špatné kroky, vědom si je jen překážení chytače v brankovišti, po jehož upozornění toto přestali provádět, a nenasazení chytače s poukazem na to, že není zakázané ho nenasadit. Poslední jmenovaný přestupek podle jeho slov nebyl plánovaný, vznikl těsně před zápasem s odvoláním na nedostatek hráčů. A padla též kritika rozhodčího, že nezasáhl ihned nebo se při zahájení zápasu měl aspoň zeptat na post chytače, pokud nebude nasazen, kontumačně prohrají. Proto poprosil tyto dva případy zanést do pravidel.

V závěru poukazoval i na fakt, že v prvotním vyjádření Jek James El uvedl, že nasazení chytače je šance 50/50, ale rozdíl je, když jeden tým nasadí natrénovaného hráče a druhý tým hráče, který ani netrénuje. Tvrdí, že přístup ke hře mají dobrý, hrají pro zábavu a snaží se vysvětlit tak, jako to bylo a je, bodovou penalizaci by pochopili, ale ne kompletní vyloučení.

Ve stejném duchu kritizovali postup a přidali se na stranu Havraspáru i kapitáni Nebelvíru a Zmijozelu, kteří vyjádřili ve své podstatě to, co vyjádřil John van Smith. Clea Eowerová se vyjádřila, že každý dělá chyby a každý se zastává svého týmu, jak nejlépe dovede. Poukazovala hlavně na činnost rozhodčích, že by měli řešit přestupky, porušování pravidel apod. řešit ihned. Práci rozhodčích si cení, ale bylo by podle ní dobré, kdyby byl aktivnější v zápasu a nikoliv jen přihlížející. Hannys Leistrová si dokonce ani nevšimla, že by s jejím týmem hrál Havraspár nefér, v případě motání chytačů v brankovišti vysvětlovala i tím, že se toto děje i v jiných zápasech, děje se to i jim, stejně tak by si mohl i brankář stěžovat, že mu dva chytači v brankovišti překáží.

K celé věci se ještě vyjádřil i autor famfrpálu s politováním nad situací, která vznikla, i s jejím výsledkem. Poukazoval na to, že v prvním zápase Havraspáru mohl škraloup dělat nevědomě, od dalších i přes výzvu nadále pokračováno. Společně s rozhodčím si dávali na čas, aby neudělali unáhlené rozhodnutí. Původně v plánu bylo potrestat až v příští sezóně, ale to by nechalo poznamenanou sezónu a mohlo by to odnést i noví hráči, kteří by se k tomu dostali jako slepý k houslím nebo je rovnou odradit. V závěru poukazuje na přístup dotčeného týmu, který to bere stylem my vlastně nic a odvádí se pozornost jinam, že jiní dělají něco jiného, kdyby byl jiný, trest by byl možná i mírnější. Rozhodnutí je tím konečné a situace se má za uzavřenou.

V dalším jeho příspěvku byly spíše komentáře na adresu kapitánů kritizující verdikt. O tom, že chytač skočil do střely, zase tolik nešlo jako o to, že tuto taktiku nepřestali dělat. Pravdou je, že nikde není nakázané, že chytač musí nastoupit, ale je to hodně proti duchu této hry, jeho nenasazení není strategií jako každá jiná, nemluvně o tom, že naprogramování je optimalizováno na 2 chytače. Souhrnně vyzdvihal věci, které již několikrát padly u rozhodčího či v jeho předchozím vyjádřením k věci.

V poslední řadě přišlo rozhodnutí o sepsání pravidel pro příští sezónu, aby se nemuselo opět řešit podobné aféry. Rozhodčí dostanou tak větší právo zásahu do zápasu, nebudou tak jen přihlížejícím. Další a poslední nepříjemnou zprávou, že plánovaný All-stars zápas se po celé zbytečně vyhrocené situaci neuskuteční.

Je to polítování hodné, že se situace dostala do takových rozměrů, přitom to tak nemuselo být. Jak bylo v některých reakcí zmíněno, po bitvě každý generál.Korekturu provedla Shuren Dee Kamiki

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 34] 1 2 3 4 5
Autor: Samantha Carter | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: E-Bradavice, EB famfrpál
© 2007-2008 tým Denního Věštce | Design by Daniel Simon, Robin Cook & Daniell Moon
Stránky optimilizovány pro Firefox; Opera 9.27 a vyšší. Při používání IE nezaručujeme správný chod!

Powered by phpRS | Designed by PaBi3 RSS 2.0 | HTML 4.01 | CSS2.1 |